При силен интерес днес се състоя 7-ата Национална олимпийска конференция с учители по физическо възпитание и спорт в България, организирана от Национална олимпийска академия с подкрепата на БОК и НСА "Васил Левски".

Председателят на БОК Стефка Костадинова връчи приза на Международния олимпийски комитет „Олимпизъм в действие“ на професора от НСА Лозан Митев. Авторитетната награда се присъжда за принос в развитието и разпространението на олимпийските принципи и идеали.

Белчо Горанов се срещна с делегация на Окаяма за олимпиадата Токио 2020

Генсекът на БОК Белчо Горанов се срещна с делегация от Окаяма, начело с кмета Масао Омори, в олимпийската ни централа. Японският град е партньор по програмата за предолимпийска подготовка на български спортисти за участието им в олимпийските игри Токио 2020.

Нови отличия за българските призьори от първите Световни плажни игри в Катар

Нови признания получиха днес тримата български участници в първото издание на Световните плажни игри. Спечелилата бронз Миглена Селишка и останалите на косъм от медалите Александър Бачев и София Георгиева бяха отличени от Български олимпийски комитет и от генералния му спонсор Първа инвестиционна банка

Стефка Костадинова и Ренета Камберова отличиха призьори на първенството за деца в риск

Стотици деца и младежи в риск изпитаха истинско щастие да бъдат приветствани и наградени от две емблематични български спортистки.

Нови 5 български медала с двама шампиони на младежката олимпиада

9-edmond-buemos-aires-5Злато за Кирил Киров в микса на 10 м въздушен пистолет и за Мария Делчева в отборния бадминтон, минимум сребро за Адриан Андреев в тениса, бронз за Галя Шатова в щангите и за Едмонд Назарян в борбата

Българските млади състезатели спечелиха за един ден нови пет медала на продължаващите в Буенос Айрес олимпийски игри. Злато за Кирил Киров в
микс отбора на 10 м. въздушен пистолет и за Мария Делчева в отборния бадминтон, Адриан Андреев в тениса на двойки си 9-delcheva1осигури минимум сребро, с бронзови медали са Галя Шатова в щангите и Едмонд Назарян в борбата. Така, със златото на двойката ни акробати в мултигимнастическия тим от
предишния ден, българските спортисти вече имат общо шест медала от олимпийските игри в Аржентина: 3 златни, един най-малко сребърен и два бронзови.

Кирил Киров спечели второто българско злато в Буенос Айрес с победа на финала в международен микс тим заедно с германката Ванеса Зийгер на 10 м въздушен пистолет. С общ резултат 754 т. двамата преодоляха първата квалификация и влязоха в директните елиминации. На осминафинал
Киров/Зийгер победиха с 10:5 французойката Кателин Николас и британецът Джеймс Милър, с което си осигуриха място в Топ 8. На четвъртфинала Киров/Зийгер отсраниха колумбийката Руеда и германецът Карщедт, след което на полуфинал спечелиха с 10:6 срещу иракчанката Ал Кааби и
белгиеца Джеръми Сон. На финала Кирил Киров и Ванеса победиха с 10:3 индонезийката Ману Бакер и таджикистанеца Бежан Файзулаев.

България печели на втора поредна младежка олимпиада медал в тази дисциплина. Преди четири години в Нанджин (Кит) състезателката по спортна стрелба Лидия Ненчева също грабна злато на 10 м въздушен пистолет за смесени отбори в тандем с Владимир Свечников от Узбекистан.
9-adrian9-adrian39-edmond-buemos-aires-59-edmond-buemos-aires49-edmond-buenos-aires39-edmond9-edmond19-edmond39-galia-shatova9-galia-shatova19-maria-delcheva9-еdmond6
Травма попречи на Адриан Андреев да завърши на сингъл мача си за бронза срещу бразилеца Жилберт Соареш Жуниор. Адриан получи травма в кръста и прекрати участието си във втория сет, след като загуби първия с 4:6.
По-късно обаче Андреев преодоля геройски болката и заедно с 9-adriannРинки Хиджиката от Австралия си осигури място във финала на двойки в неделя.
На полуфинала Андреев и Хиджиката победиха с 6:1, 6:4 французите Хуго Гастон и Клемен Табур за 52 минути. В спор за титлата техни съперници ще бъдат поставените под №1 представители на домакините Себастиан Баес и Факудно Диас Акоста. Това означава минимум сребро за Адриан Андреев и
България.

Още една българка спечели злато в Буенос Айрес. В отборния бадминтон Мария Делчева бе част от тим Алфа, който се наложи в полуфинала със 110:90 над отбора Тета. Мария допринесе за успеха с победа на сингъл със 77:64 срещу чехкинята Тереза Свабикова. В спор за златото Делчева и
нейните съотборници играха срещу отбор Омега. Във финала Делчева първо отстъпи на сингъл пред ЮнСуан Хуан (Тайпе), но след това на двойки заедно с Амбалангодейдж от Шриланка наидграха тандема Леонис Хюе(Фр)/Ву Ти Ан Ту (Виатнам). В крайна сметка тим Алфа победи със 110:106 тим Омега и така българката Делчева спечели златен медал.

България се сдоби с още едно отличие от младежките олимпийски игри, след като Галя Шатова грабна бронзов медал във вдигането на тежести в категория до 63 кг. Галя започна с успех от 80 кг, после мина през 90 и не успя в третия си опит в изхвърлянето на 94. В изтласкването Шатова бе перфектна със 102, 106 и 111 кг и това й осигури двубой 201 кг, достатъчен за бронза в крайното класиране на  категорията. Шампионка е Кумушкон Файзулаева от Узбекистан с 218 кг двубой, следвана от Типвара Чонтавин от Тайланд с 202 кг, само с един кг повече от Шатова.

В борбата Едмонд Назарян спечели бронз в кат. 45 кг. Българинът отстъпи на старта пред иранеца Амиреза Дехбозорджи с 1:3. Така персиецът взе реванш за загубата си от световното в Загреб през юли. При следващото излизане на тепиха европейският шампион за кадети бе безапелационен
срещу египтянина Шабан Абдела Мохамед – 15:4. Борците са разпределени по групи и се борят всеки срещу всеки. В мача за бронза синът на легендарният двукратен олимпийски шампион Армен Назарян бе неудържим срещу Арсланек Закирбайев от Узбекистан - 8:0 и така Едмонд спечели бронз за България. Шампион е иранецът Мохамадреза Дебозорджи, прекършил във финала еквадореца Джерами Пералта - 8:0.

В плуването Диана Петкова се нареди на престижното шесто място в класическия спринт на 50 метра свободен стил. Българката завърши втора в полуфинала с 25,53 сек, само на 10 стотни след победителката Юнксян Ван от Китай. На финала Диана финишира за 25,56 сек., на 42 стотни от
шампионката Барбара Семанова от Чехия. Стана ясно и крайното класиране на 800 м св. стил. С време 8:13,49 мин. в серията си Йордан Янчев се нареди 15-и в тази дисциплина. На 200 м бътерфлай Тихомир Тодоров с 2:08,22 мин. финишира осми, последен в серията си, което му отреди 32-ро
място в крайното класиране.

В модерния петобой след първото изпитание фехтовката Зорница Стоилова е 18-а, а Христо Панайотов 15-и – и двамата имат по 202 т.

Започваха и стартове в леката атлетика. В квалификациите на чук Валентин Андреев даде втори резултат от всички участници с второ място в групата си с 82.29 м. Финалът е в понеделник от 22 ч. българско време. На гюле с 3-килограмов уред Яна Копчева остана шеста в квалификациите с 15.41 м.