БOK и Fibank наградиха медалистките от олимпиадата в Токио

Българският олимпийски комитет и неговия генерален спонсор Fibank (Първа инвестиционна банка) наградиха днес на изискано тържество медалистките ни от олимпийските игри в Токио и техните треньори.

Игрите бяха закрити, България е 30-а по медали

България завърши на 30-то място в класирането по медали с 3 златни, 1 сребърен и 2 бронзови медала на олимпийските игри в Токио 2020.

Снимки на

Снимки на "златния" ансамбъл

Ансамбълът донесе първа олимпийска титла за художествената гимнастика и шеста за България от Токио 2020.

Ансамбълът донесе трето злато за България

Ансамбълът по художествена гимнастика донесе трето злато за България от олимпийските игри в Токио след титлите на Ивет Горанова в каратето и Стойка Кръстева в бокса.

Шампионката Стойка Кръстева бе поздравена от председателя на БОК

Президентът на БОК Стефка Костадинова първа поздрави лично по телефона шампионката Стойка Кръстева, който ликува със златото в категория до 51 кг на турнира по бокс в Токио.

България е сред 14 страни на първите модерни игри АТИНА 1896
На олимпийски игри България е спечелила 230 МЕДАЛА.

Христо Христов след 5-то място: Чувствам се ограбен

13a-h-hristov8pg-big„Чувствам се много ограбен – заяви Христо Христов след петото място в олимпийския турнир по вдигане на тежести. - Това решение ми попречи да направя нещо, което исках да постигна в живота си. Видяхте какво стана, не мога да коментирам поведението на журито, но това беше ограбване. Щях да спечеля бронзов медал.“

20-годишният българин беше много близо до бронзовото отличие, но съдийски грабеж го лиши от място на подиума. Христов заемаше трето място след първото движение - изхвърляне, но в изтласкването съдиите не признаха третия му опит, който първоначално беше счетен за успешен, и Христов се смъкна в класирането, завършвайки надпреварата пети с двубоя от 408 кг (189 кг + 219 кг).

Българският щаб поиска Чалъндж, но журито потвърди предишното си становище - неуспешен трети опит за Христов. Ако опитът беше признат, то Хистов щеше да събере двубой от 411 килограма, което бе достатъчно за бронза.

Азиатският вицешампион за мъже и световен рекордьор за младежи Акбар Джураев (Узбекистан) спечели титлата с нов олимпийски рекорд в двубоя с 430 кг. Той беше втори след изхвърлянето със 193 килограма, но в изтласкването постави олимпийски рекорд от 237 кг и това се оказа достатъчно за златото.

Световният рекордьор Симон Мартиросян (Армения) се нареди втори с 423 кг. Двукратният световен и двукратен европейски първенец бе лидер след изхвърлянето с олимпийски рекорд от 195 кг. В изтласкването той стартира с успех на 228 кг, но след това не се справи на два пъти на 238 кг и остана със среброто, както и преди пет години на на игрите в Рио.

Латвиецът Артурс Плесниекс заслужи бронза с 410 кг (180 и 230 кг), като взе отличие при третото си участие на Олимпиада след пето място в Лондон 2012 и осма позиция в Рио 2016.

Снимки: БОК, Костадин Андонов - Start_Photo

13a-h-hristov13a-h-hristov1jpg13a-h-hristov213a-h-hristov3jpg13a-h-hristov413a-h-hristov513a-h-hristov613a-h-hristov7jpg13a-h-hristov8pg-big13a-h-hristov9pg-big13a-h-hristov10-big13a-h-hristov11-big13a-h-hristov12-big13a-h-hristov1313a-h-hristov1413a-h-hristov1513a-h-hristov1613a-h-hristov1713a-h-hristov1813a-ivan-ivanov113a-ivan-ivanov213a-ivan-ivanov313a-ivan-ivanov413a-ivan-ivanov5