България е сред 14 страни на първите модерни игри АТИНА 1896
На олимпийски игри България е спечелила 230 МЕДАЛА.
Надежда Лекарска: Заведохме делегатите в Рилския манастир
- Details
- Created on Wednesday, 17 October 2007 03:04
91-годишната Надежда Лекарска е живата история на БОК и на олимпийското ни движение изобщо, с което е свързана цялата й служебна и обществена дейност. Тя е първата жена олимпийско аташе - пряката връзка за ежедневен оперативен контакт на ръководството на всяка национална делегация с оргкомитета на съответните олимпийски игри и МОК. От Мелбърн '56 изпълнява тези функции още 5 пъти. Над две десетилетия е член на различни комисии на МОК, а най-дълго време бе в Комисията по олимпийската програма. Многократен участник и лектор на Международната олимпийска академия в Олимпия (Гър), както и на нашата олимпийска академия. Участва в конгресите на МОК във Варна и в Баден-Баден. Отличавана с множество награди на МОК, между които и бронзовият медал на Олимпийския орден.
- Г-жо Лекарска, какви са вашите спомени за Бръндейдж?
- У нас не се знаеше, но дълго време преди сесията медиите в чужбина съобщаваха за многобройни протести от западните страни срещу домакинството на София. Те бяха адресирани до МОК и лично до неговия президент. В тези протести се съдържаха настоятелни искания за отмяна на домакинството и за лишаване на нашата столица от възможността да приеме делегатите на МОК за тяхната редовна сесия.
- Какви бяха мотивите за тези протести срещу София?
- Главната причина бе чисто политическа. Никога преди това в страна от съветския блок не бе провеждана никаква проява от международното олимпийско движение, да не говорим за събитие от такъв най-висок ранг. А протестиращите западни страни бяха против домакинството на София, защото с него тоталитарният режим у нас щеше да бъде в значителна степен международно легитимиран.
- В такъв случай къде трябва да се търси обяснението за твърдата позиция на такъв представител на западния свят като американския милионер Бръндейдж?
- Според мен отговорът трябва да се търси в това, че Бръндейдж бе един от най-ревностните последователи на чистите Кубертенови идеи. И сред тях на първо място тази за свещеното върховенство на едно от уникалните и затова най-ценни качества и специфики на МОК. Това е неговата наднационалност, която намира най-точен израз в пълната му независимост от каквито и да било странични въздействия, без никакво значение от равнището, от което идват. Освен това президентът бе поклонник на стриктното спазване на духа и буквата на основния закон, или на своеобразната конституция, каквато представлява Олимпийската харта за цялото международно движение. А тя изисква строго придържане към взетите решения и тяхното прецизно изпълнение.
- Какво си спомняте извън деловата работа на сесията?
- В почивния ден организирахме за делегатите и гостите екскурзия до
Рилския манастир, а накрая те посетиха и Варна. След закриването на сесията те присъстваха на тържествен галаконцерт в Народния театър, а след това БОК им даде официална вечеря в Унгарския ресторант. Междувременно на 28 септември сесията официално поздрави Бръндейдж за 70-годишния юбилей и му бе поднесен специално изработен сребърен поднос. Той, както и почти всички делегати изказаха най-сърдечна благодарност на генерал Владимир Стойчев, на БОК и на България за топлото гостоприемство и отличната организация на сесията.
публикувано във в. "7 дни спорт"