Ден събота, дата 24-ти и месец септември са най-успешни за българския спорт

Събота е най-щастливият ден за българският спорт. В този ден от седмицата са се случили най-много от великите мигове на България в историята на олимпийските игри. В събота са спечелени една трета от всичките ни олимпийски златни медали, включително и първият през далечната 1956-а в Мелбърн. От месеците най-благодатен за нас е септември, през него светът чува 18 пъти българския химн в чест на родните шампиони.

А най-успешната дата за българския спорт се оказва 24 септември, единствената, на която печелим рекордните 4 олимпийски титли. Три от тях са дори в един и същи ден през 1988 г., когато в щастливата за нас събота атлетът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и гимнастикът Любомир Герасков взривяват емоционално нацията със златните си медали в Сеул. За да е пълна картината, тогава в южнокорейската столица печелим още един сребърен и един бронзов медал. 12 години по-късно куриозно на същата дата в Сидни 2000 на олимпийския връх стъпва и лекоатлетката Тереза Маринова с треньор… Христо Марков…

В един и същи ден най-много българи са ставали олимпийски шампиони обаче на 24 юли 1976 г. Тогава, отново в събота, в рамките на 90 минути четири наши сънароднички печелят злато на гребния канал в Монреал: Здравка Йорданова и Светла Оцетова са с титла на двойка скул, а Сийка Келбечева и Стоянка Груйчева с титла на двойка без рулеви. В името на рекорда да отбележим, че 30 минути преди това и четворката ни с рулеви грабва сребро. Така, за по-малко от два часа страната ни се сдобива с 9 медалисти, което и до днес си остава ненадминато. На същата дата – 24 юли, но четири години по-късно Асен Златев става шампион на щанги в Москва.

В още два случая България е била щастлива с трима шампиони на една дата, като в единия това се случва в един и същи ден – на Игрите в Мюнхен през 1972 г.:
31 юли Иванка Христова 1976, Хасан Исаев 1976, Исмаил Абилов 1980
10 септември Георги Мърков 1972, Петър Киров 1972, Георги Костадинов 1972

На девет дати сме имали по двама шампиони, като в шест от тези случая това е ставало на един и същи ден в една олимпиада.

С оглед времевия диапазон на игрите, естествено най-успешните месеци са юли, август и септември. Единственото ни зимно злато резонно е през февруари, а по-нестандартните като дати титли през октомври и декември са от екзотичните като дестинации олимпиади в Мелбърн, Токио, Сеул и Мексико. Ето и златото по месеци за българския спорт:

МесецБрой титли
Февруари1
Юли13
Август13
Септември18
Октомври6
Декември1

Общо: 52 титли

И още за съботата като най-щастливият за България ден в спорта. В събота борецът Никола Станчев печели първото ни олимпийско злато на 1 декември през далечната 1956 г. в Мелбърн, след това през годините в този ден от седмицата българските спортисти грабват още 16 титли. Ето и пълната статистика в кой ден от седмицата колко олимпийско злато сме отвоювали:

ДенБрой титли
Понеделник4
Вторник3
Сряда9
Четвъртък6
Петък6
Събота17
Неделя7

Общо: 52 титли

Със златни букви в българската спортна история са записани още две дати. На 1 август 1952 г., петък, боксьорът Борис Георгиев-Моката печели в Хелзинки първият ни олимпийски медал с бронза в кат. 75 кг. На 14 февруари 1980 г., четвъртък, с третото си място на 30 км ски-бягане от Игрите в Лейк Плесид (САЩ), Иван Лебанов нарежда за първи път страната ни сред държавите с медал от зимни олимпиади.

История

Спортисти