• Международен олимпийски комитет
  • Европейски олимпийски комитети
  • Париж 2024
  • Гангоун 2024
  • BG Team
БОК
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

45 олимпийци в 16 спорта ще представят България на игрите в Париж

45 олимпийци в 16 спорта ще представят България на игрите в Париж

БОК утвърди олимпийска ни делегация, боксьорката Станимира Петрова и плувецът Любомир Епитропов ще са знаменосци на Откриването

 

Общото събрание на БОК утвърди днес българската делегация за ХХХІII олимпийски летни игри в Париж, които започват на 26 юли. Делегатите решиха в най-престижната надпревара на планетата България да бъде представена от 45 състезатели в 16 спорта. Същевременно председателят на БОК Стефка Костадинова обяви, че знаменосци на българската делегация в парада на нациите по време на откриването на Олимпиадата ще бъдат боксьорката Станимира Петрова и плувецът Любомир Епитропов.

 

„Преди всичко искам да поздравя всички, които през последните няколко години помогнаха за спечелването на българските олимпийските квоти за Париж 2024. Благодаря на състезатели, треньори, на хората от щабовете в националните отбори, медицинските лица, на служители и ръководители на спортните федерации. Всички те се пребориха и заслужиха своето участие в Париж след изключително тежки квалификации, някои дори с резултати и конкуренция като на световни първенства и олимпиади. Винаги съм изтъквала, че важно е не количеството, а качеството. Видяхте какво се случи в Токио и как – противно на песимистичните прогнози и подмятанията при заминаването – записахме едно от най-силните си участия в историята с 6 медала, три от които златни,“ припомни Костадинова.

 

Президентът на БОК благодари за помощта от страна на българската държава и се обърна към всички сънародници с апел да подкрепим нашите олимпийци и да дадем заедно този мощен стимул за успеха и доброто представяне на цялата ни делегация.

 

„От сърце желая на всеки от нашите спортисти да има своя голям ден по време на Олимпиадата. Да бъдат здрави и силни, да носят с чест и гордост българските екипи, тъй като те са най-ярките посланици на българщината. Силно желая и вярвам, че в Париж отново ще чуем родния химн поне няколко пъти,“ каза още настоящата световна рекордьорка в скока на височина, глобална знаменитост и икона на българския спорт Стефка Костадинова.

 

На предишната олимпиада в Токио България участва с 42 състезатели в 14 спорта и спечели шест медала, три от които златни. Титли извоюваха Ивет Горанова в олимпийския дебют на карате, Стойка Кръстева в бокса и ансамбълът в художествената гимнастика в състав Симона Дянкова, Лаура Траатс, Мадлен Радуканова, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова. Среброто бе за Антоанета Костадинова в спортната стрелба, а двата бронза бяха в борбата – на Тайбе Юсеин и на Евелина Николова.

 

Поради заеманата длъжност като служебен министър на младежта и спорта и за предотвратяване конфликт на интереси от Изпълкома на БОК бе освободен президентът на БФ баскетбол Георги Глушков и на негово място бе избран президентът на БФС Георги Иванов.

 

Днешното Общо събрание на БОК прие за индивидуални членове Красимир Инински и Тодор Гергов, за членове на БОК бяха одобрени Българската федерация по лакрос и Българската конфедерация по кокбокс и муайтай. Поради това, че не отговаря на изискванията бе прекратено бе членството в БОК на БФ шахмат, също така бе прекратено членството на Мартин Стоев и Албена Денкова поради системно неучастие в Общите събрания на БОК.

 

С едноминутно мълчание делегатите почетоха паметта на Пюзант Касабян.

 

Ето и пълния списък на българската олимпийска делегация за Париж:

 

Утвърден от Общото събрание на БОК, проведено на 26 юни 2024 г.

 

Спортисти – 45

 

Бадминтон – 3    

Калояна Налбантова                  сингъл

Габриела Стоева                          двойки

Стефани Стоева                            двойки

 

Бокс – 5   

Станимира Петрова                    54 кг

Светлана Станева                        57 кг

Хавиер Ибанес Диас                   57 кг

Радослав Росенов                        63.5 кг

Рами Киуан                                    71 кг

 

Борба – 5  

Биляна Дудова                             62 кг

Юлиана Янева                              76 кг

Айк Мнацаканян                          77 кг класически стил

Семен Новиков                             87 кг класически стил

Магомед Рамазанов                   86 кг свободен стил

 

Вдигане на тежести – 3   

Иван Димов                                   61 кг

Божидар Андреев                       73 кг

Карлос Насар                                89 кг

 

Гребане – 2     

Кристиян Василев                        едноместен скиф

Десислава Ангелова                   едноместен скиф

 

Джудо – 2   

Ивайло Иванов                             90 кг

Марк Христов                               73 кг

 

Кану каяк – 1      

Памела Иванова                          едноместен каяк (К1)

 

Лека атлетика – 5

Мирела Демирева                      скок височина

Тихомир Иванов                          скок височина

Божидар Саръбоюков                скок дължина

Пламена Миткова                       скок дължина

Габриела Петрова                       троен скок

 

Модерен петобой – 1

Тодор Михалев                            индивидуално

 

Плуване – 4    

Габриела Георгиева                    100 и 200 м гръб

Петър Мицин                                400 м свободен стил; 200м бътерфлай

 

Йосиф Миладинов                      100 м бътерфлай

Любомир Епитропов                  100 и 200 м бруст

 

Спортна гимнастика – 2  

Кевин Пенев                                 индивидуално

Валентина Георгиева                 индивидуално

 

Спортна стрелба – 2   

Антоанета Костадинова             25 м спортен пистолет

Кирил Киров                                 10 м въздушен пистолет

 

Таекуондо – 1

Кимиа Ализадех                           57 кг

Тристан Скутару                        спаринг партньор

 

Тенис – 1   

Виктория Томова                         сингъл

 

Фехтовка – 1   

Йоана Илиева                               сабя

 

Художествена гимнастика – 7    (индивидуално – 2; ансамбъл – 5)

Стиляна Николова                       индивидуално

Боряна Калейн                             индивидуално

Елвира Краснобаева                   индивидуално (резерва)

София Иванова                             ансамбъл

Камелия Петрова                         ансамбъл

Рейчъл Стоянов                            ансамбъл

Маргарита Василева                   ансамбъл

Магдалина Миневска                 ансамбъл

 

Треньори – 40

Петя Неделчева                           бадминтон двойка жени

Стилиян Макарски                      бадминтон сингъл

Хоел Солер Аррате                      бокс старши треньор мъже

Валентин Поптолев                     бокс помощник треньор мъже

Александър Александров          бокс помощник треньор мъже

Борислав Георгиев                      бокс старши треньор жени

Роман Цветков                             бокс помощник треньор жени

Серафим Бързаков                      борба жени

Симеон Щерев                             борба жени

Сослан Фарниев                           борба класически стил

Емил Будинов                               борба класически стил

Валентин Ангелов                        борба свободен стил

Иван Иванов                                 вдигане на тежести

Пламен Братойчев                      вдигане на тежести

Никола Колев                                вдигане на тежести

Петко Аргиров                             гребане

Андреан Ангелов                         гребане

Ганчо Дойков                                джудо

Красимир Христов                       джудо

Цветан Цветанов                          кану каяк

Маринус ван Люевен                  лека атлетика скок височина

Ивайло Русенов                            лека атлетика скок дължина

Димитър Карамфимов               лека атлетика скок дължина

 

Александрос Пантазидис          модерен петобой

Кристиян Минковски                  плуване

Николай Вакареев                       плуване

Милко Танкушев                          спортна гимнастика мъже

Филип Янев                                   спортна гимнастика жени

Христо Христов                             спортна стрелба

Румяна Апостолова                     спортна стрелба

Давуд Етминани                          таекуондо

Фарзад Золгхадри                       таекуондо (старши треньор)

Константин Томов                       тенис

Николай Шопов                            тенис кондиционен треньор

Ивайло Воденов                          фехтовка

Валентина Иванова                     художествена гимнастика индивидуално

Мариана Памукова                     художествена гимнастика индивидуално

Весела Димитрова                      художествена гимнастика ансамбъл

Ясена Стойнева                            художествена гимнастика ансамбъл

Бранимира Маркова                  художествена гимнастика (старши треньор)

 

Водачи на отбори и Председатели на федерации – 8

Илиана Сиракова                         художествена гимнастика

Велина Цекова                             лека атлетика

Красимир Инински                      бокс

Антон Коджабашев                     вдигане на тежести

Румен Стоилов                             джудо

Георги Аврамчев                         плуване

Слави Бинев                                  таекуондо

Иван Колев                                    лека атлетика

 

Медицински лица – 13

Стефан Стругаров                        главен лекар

Иван Иванов                                 лекар

Мариян Добрев                           лекар

Татяна Янчева                               психолог

Любомир Панев                           физиотерапевт

Георги Иванов                              физиотерапевт

Даниел Драгомиров                   физиотерапевт

Георги Ряхов                                 кинезитерапевт

Ясос Петусис                                 кинезитерапевт

Янислав Петков                            кинезитерапевт

Димитър Калъчев                        масажист

Марий Иванов                             кинезитерапевт

Стелияна Янкова                          невротерапевт

 

Ръководство – 4           

Стефка Костадинова                   Председател на БОК, ръководител на делегацията

Белчо Горанов                              Генерален секретар, заместник ръководител на делегацията

Любомир Ганев                            Олимпийско аташе

Камелия Игнатова                       Шеф на мисия

 

Оперативно управление – 5   

Деница Панчева                          Международна дейност и протокол

Лилия Пандурова                        Администрация и офис на делегацията

Християн Янков                            Протокол, транспорт

Тодор Шабански                          Пресаташе

Йордан Петков                            Официален фотограф

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Топ партньори

БОК партньори